Bučkini ražnjiči, ki so nekaj posebnega
O bučkah smo to sezono že ogromno pisali, a zdi se, da se jih nikakor ne naveličate. Ker so zaradi nevtralnega okusa nadvse univerzalna sestavina, hkrati pa seveda hranilno bogata zelenjava, jih lahko pripravljamo na najrazličnejše načine. Od polpetov, rižot, solat, omak ... Naj sploh naštevamo?
Bučke so pomemben del mediteranske kuhinje, kjer jih uporabljajo v številnih tradicionalnih jedeh. V Italiji so priljubljene kot del prigrizkov, kjer jih ocvrejo in postrežejo z različnimi omakami. V Franciji so ključna sestavina jedi ratatuj, v Grčiji pa jih uporabljajo za pripravo bučkinih polpetov, imenovanih kolokithokeftedes.
Danes pa jih delamo na čisto poseben način. Kot ražnjiče. A ne čisto običajne. Namesto da bi jih v kolutih napičili na paličice in spekli na žaru, jih bomo narezali na dolge rezine, jih povaljali v drobtinah, napolnili s sirom in pršutom ter jih nato spekli kar v pečici.
Jed je lahko odlična predjed ali prigrizek, ko se pri nas oglasijo obiski. Zagotovo bo pritegnila pozornost tudi na piknik mizi, mi pa bi si jo v poletnih dneh privoščili tudi za kosilo. Ob porciji pisane solate ali pa morda prilogi pire krompirja. Polnilo lahko seveda prilagodimo svojim željam ter dodamo še kakšno drugo zelenjavo. Če pa na vašem vrtu ne norijo le bučke, ampak tudi jajčevci, lahko enako jed pripravite tudi iz slednjih, le da jih narežete na nekoliko debelejše rezine.
Sestavine
- bučke
- sol, olje, poper
- sir edamec
- kuhan pršut
- drobtine
Priprava
- Bučke operemo in narežemo na tanke rezine kar s pomočjo lupilca za krompir.
- Rezine najprej povaljamo v olju, začinjenem s poprom in soljo, nato pa še v drobtinah. Na vsako rezino nato položimo košček sira in rezino kuhanega pršuta.
- Rezine bučk zvijemo kot nekakšne kače in jih nataknemo na nabodala. Položimo jih na pekač, pokapljamo z malo olja in pečemo v pečici ali v cvrtniku na vroč zrak pri 180 stopinjah Celzija približno 15 minut.
Priporočamo še: Tedenski jedilnik: fina kosila z malo truda