Odprta Kuhinja

Priljubljene jedi z ješprenjem

Vsekakor ena od najbolj priljubljenih jedi hladnejših dni FOTO: Špela Ankele
Odpri galerijo
A+   A-
Poda se v različne enolončnice, v hladnejšem delu leta je najpogosteje na mizi ričet, namesto rižote skuhamo ričoto, lahko je priloga.

V hladnejših mesecih so na naših jedilnikih tudi stare jedi, ki so jih jeseni in pozimi pripravljale že naše babice. Zagotovo je jesensko-zimski čas tisti, ko je na mizah ješprenj. Največkrat ga še danes pripravimo tako, kot so ga postregli v starih časih, a so še drugi načini za pripravo te jedi, zato smo zbrali nekaj uporabnih idej.

Visoko med priljubljenimi enolončnicami, ki jih pripravljamo v hladnejših dneh, je vsekakor ričet. Nekateri ješprenj pred pripravo te enolončnice namočijo, drugi pač ne. V ričet največkrat dodamo še kuhan rjavi fižol, nekoliko prekajenega mesa in izbrano zelenjavo – denimo korenje, zeleno in kolerabo ter krompir. Tu so seveda še začimbe in zelišča, morda še kak dodatek in odlična jed, ki je krasna tudi dan kasneje, je pripravljena.

image_alt
Ričet iz pečice, za katerega ne bo treba predhodno kuhati fižola in namakati ješprenja

image_alt
Zelenjavni ričet

image_alt
Tako skuhamo zmagovalni ričet

Malce drugače

V zadnjem obdobju je v ospredje stopila še ena jed, ričota, ki je pripravljena podobno kot rižota, le da namesto riža uporabimo ješprenj.

image_alt
Ješprenjeva »rižota« z jurčki

In še en namig: hladna ješprenjeva solata. Idejo zanjo smo dobili na nedavnem odprtju festivala Okusi Radol'ce, ki vsako leto novembra združi tiste gostince v tem gorenjskem mestu in njegovi okolici, ki gostom ponudijo domiselno zastavljene jedilnike, zapolnjene z lokalnimi sestavinami. Ideja, ki nam jo je predstavila Darja Kürner z Ekološke kmetije Darja, je preprosta: skuhamo ješprenj, ga odcedimo in ohladimo, zatem dodamo zelišča, začimbe in zelenjavo po izbiri, nato pa jed samo še začinimo s kisom, oljem in soljo.

Ješprenj je vsestransko živilo, iz katerega lahko pripravimo enolončnice in priloge. Foto: Špela Ankele
Ješprenj je vsestransko živilo, iz katerega lahko pripravimo enolončnice in priloge. Foto: Špela Ankele

Skoraj v vesolje

Ko že govorimo o ješprenju: le malo je manjkalo, da bi tisti, pripravljen po receptu mlade ekipe iz BIC Ljubljana, poletel v vesolje. Jed, ki so jo mladi slovenski kuharji na tekmovanju Nasa Hunch Culinary Challenge pripravili iz rastlinskih sestavin in z dodatkom suhih hrušk, orehov ter dimljenega tofuja, se je letos potegovala za uvrstitev na jedilnik astronavtov. Slovenska jed se je uvrstila zelo visoko, na tretje mesto; prvouvrščeno, šakšuko mladih kuharjev iz Arkansasa, so v Nasinem centru pripravili za polet v vesolje. 

Obstaja toliko različic, kot je kuharic, tu so rastlinske in tudi mesne oblike. Foto: Špela Ankele
Obstaja toliko različic, kot je kuharic, tu so rastlinske in tudi mesne oblike. Foto: Špela Ankele

Priporočamo še: Tedenski jedilnik: preprosta kosila, ki jih pogosto kuhamo

Datum Objave: 18.11.2024 ob 07:11

Več iz te teme:

ješprenjričetričota

Naročite se na e-novice:

Špela Ankele
Špela AnkeleNovinarka in Kranjčanka. Obožujem gorenjske hribe in pisateljico Isabel Allende. Podnevi pišem, fotografiram in kuham, zvečer berem (kuharske) knjige.