Namigi kuharja azijske hrane, kako pravilno pripravimo riževe rezance
Pred dnevi smo že zapisali, da gredo svetovne smernice pri testeninah v dve smeri: prva poudarja veganstvo, druga pa pogleduje proti tujim kuhinjam, denimo azijski, kjer poznajo tako pšenične kot riževe rezance. Ker zadnjih doma ne kuhamo prav pogosto, smo za nasvete, kako jih pripravimo, vprašali Anowarja Parveza Babuja, ki ima na Miklošičevi v Ljubljani že dlje kiosk z azijsko hrano Babu's Streetfood, pred kratkim pa je na Slovenski cesti odprl še trgovino z azijskimi sestavinami.
Zalijemo z vodo in počakamo
Anowar Parvez Babu, ki se je v Ljubljano iz rojstnega Bangladeša preselil leta 2012, pravi takole: »Riževe rezance, in to ne glede na to, kakšne debeline so, zalijemo s hladno ali mlačno vodo. Sledimo napisom na embalaži. Za rezance debeline 5 milimetrov, ki jih največ uporabljam, je zapisano, da jih namakamo vsaj pol ure oziroma 45 minut, a jaz čas podaljšam tja do osem ur. Potem v voku pripravim preostale sestavine, dodam omako in odcejene rezance ter jed segrejem.«
Na opisani način pripravimo riževe rezance vseh debelin: od najtanjših, ki so kot laski, široki približno milimeter, do tistih, ki so široki centimeter. »Za pad thai in pad sew po navadi uporabljamo riževe rezance srednje debeline, torej 5-milimetrske,« še pravi Anowar Parvez Babu. Njegovo hrano, predvsem pad thai, spletni ocenjevalci uvrščajo v sam vrh ljubljanske ponudbe.
Kaj je pad thai, kaj pad sew?
Riževi rezanci so osnova za številne azijske jedi. Nekatere poznamo tudi pri nas, denimo že omenjeni tajski pad thai in prav tako tajski pad sew kot tudi vietnamski pho. Tudi pri nas je pad thai, ki je v svetu najbolj znana tajska jed, v zadnjih letih postal zelo priljubljen. Ta jed je, poleg hamburgerja in pic, med tistimi, ki jih Slovenci najraje naročamo na dom. Riževim rezancem v pad thaiu uravnotežen okus – sladko, kislo, slano, pikantno – narišejo začimbe, med katerimi je nujen tamarind, tu pa so še preostale sestavine: zelenjava, tofu, rakci in jajca. Dodamo lahko še kaj mesnega, jed pa že na videz prepoznamo po tem, da ima na vrhu šopek svežih kalčkov, prgišče arašidov in rezino limete.
In kaj je pad sew? Podobna jed, le da ni tako sladkasta, temveč se v njej prepletajo bolj kisle in tudi slane note, oprte na sojino omako – od tod tudi ime jedi, kajti see ew po tajsko pomeni sojina omaka, medtem ko beseda pad označuje praženje.
Vietnamski favorit pho
Če s Tajskega pogledamo še v Vietnam, od koder je doma znana juha pho: »O njenem izvoru kroži veliko zgodb in legend. Najbolj razširjena je, da je nastal med francosko kolonizacijo iz francoske jedi pot-au-feu, juhe iz govedine. V Vietnamu smo uporabili svojo bogato zalogo začimb – ingver, cimet, klinčke, koriander –, dodali riževe rezance in rodila se je naša narodna jed. Nove variacije nastajajo še dandanes,« nam je že pred časom povedala Thu Tran, ki jo je iz rodnega Vietnama ljubezen pripeljala v Slovenijo. Pred slabim desetletjem je sredi Maribora z Gregorjem Černelčem odprla restavracijo Ngon: »Morda bo to za koga presenetljivo, a juha pho je zelo priljubljena celo za zajtrk, odlična pa je tudi za kosilo ali večerjo.«
Kaj pomeni beseda pho? »To je ime za značilne široke riževe rezance, ki so glavna sestavina. Torej pho je juha z istoimenskimi rezanci, jušna osnova pa je lahko goveja, piščančja ali celo zelenjavna,« nam je sogovornica že pred časom povedala o vietnamski juhi. Jušna osnova pho se sicer kuha tudi šest ur in več, kajti le tako se sestavine povežejo v uravnotežen in bogat okus. Zato ne preseneča, da je legendarni Anthony Bourdain dejal, da ga prav ta znamenita vietnamska jed venomer osreči.
Priporočamo še: Orada na zelenjavni posteljici: kosilo iz pečice, ki ga boste delali znova in znova (VIDEO)