Odprta Kuhinja

K nam prihaja novi hit: maritozzo, sladke bombetke s smetano (in mi že imamo recept)

A+   A-
Maritozzo so prikupne italijanske bombetke, nadevane s stepeno smetano. Takoj so nas spomnile na praznične dni, saj so nam že zaradi bogatega testa in svežega vonja po pomarančah v spomin priklicale paneton s kandiranim sadjem.


Recept za sladke bombetke je zapisal mladi Gorenjec Jure Korent Vodnik, ki na spletu ustvarja pod imenom Jure kuha. Kar je zanimivo: kuhati je začel pred komaj tremi leti. Takrat se je svet ustavil, Jure pa je imel v prvem letniku fakultete dovolj časa za kuhanje in zapisovanje in objavljanje receptov na spletu.

Ti so bili sprva enostavni, nato pa so postajali vse bolj zapleteni in v nekem trenutku je mladenič iz okolice Kranja ugotovil, da je kuhanje postalo njegova strast. Zdaj dela v dveh oziroma treh kuhinjah na Gorenjskem: v kuhinji kranjskih Brionov, kjer je chef Tomaž Polenec, in v kuhinji na posestvu Brdo, ki je povezana s protokolarnim objektom Vila Bled.

Več o Juretu Korentu Vodniku in njegovi zanimivi povezanosti s kuhanjem si lahko preberete TUKAJ, v nadaljevanju pa sledi recept za dišečo italijansko sladico maritozzo. To smo v zadnjih tednih, ki že dišijo po prazničnem decembru, srečali marsikje in prav lahko se zgodi, da s smetano nadevane bombetke postanejo pravi hit tudi pri nas.

Maritozzo (za 6–8 kosov)


Testo

  • 375 g moke manitoba 00 + še malo (za delovno površino)

  • 125 ml mleka

  • 2 jajci

  • 20 g (pol kocke) svežega kvasa

  • 60 g sladkorja

  • ščep soli

  • 50 ml oljčnega olja

  • žlica medu vaniljev strok (postrgamo sredico)

  • nastrgana lupinica 1 bio limone in 1 bio pomaranče

  • 50 g masla (sobne temperature)

  • žlička ali dve olja (z njim namažemo posodo, v kateri bo testo vzhajalo)


Premaz

  • 1 rumenjak in nekaj žlic mleka


Nadev

  • 250 ml sladke smetane


Ne pozabimo na

  • kos papirja za peko kos aluminijaste folije

  • malo sladkorja v prahu (po želji, za posip)


Priprava


1. Naredimo kvasni nastavek: mleko segrejemo do mlačnega. Zmešamo ga z razdrobljenim kvasom, 3 žlicami moke (ki jih odvzamemo od celotne količine moke) in žlico sladkorja. Premešamo in pustimo na sobni temperaturi 15–20 minut, da kvas začne delovati.

2. V večji posodi zmešamo kvasni nastavek, jajca, preostali sladkor (torej: približno 50 g), oljčno olje, med, izdolbeno vaniljevo sredico in nastrgano lupino limone in pomaranče, dodamo še ščep soli. Dobro premešamo, nato postopoma primešamo preostalo moko. Ko porabimo vso, gnetemo pri­bližno 5 minut, da dobimo lepo, voljno testo. Po potrebi dodajamo malo moke.

3. Nato v testo vgnetemo še na kockice narezano maslo, ki je segreto na sobno temperaturo – dodajamo ga postopoma, po koščkih! Naslednji košček dodamo šele, ko za prejšnjim izgine vsaka sled. Dobro ugneteno testo preložimo v malce naoljeno posodo, pokrijemo in pustimo, da vzhaja na sobni temperaturi vsaj uro in pol.

4. Vzhajano testo prevrnemo na pomokano delovno površino, razdelimo na kose, težke 80 g, in jih oblikujemo v kroglice. Kroglice z razmikom, saj bodo med peko lepo narasle, polagamo na pekač, obložen s papirjem za peko. Pokrijemo s svežo kuhinjsko krpo in pustimo na sobni temperaturi vzhajati še uro do uro in pol.

5. Nato pečico ogrejemo na 180 stopinj. Tik preden gredo sladke bombetke v pečico, jih premažemo z razžvrkljanim rumenjakom, ki smo mu dodali nekaj žlic vode. Pečemo 12–15 minut, da se pecivo lepo obarva in speče.

6. Ohladimo tako, da pečeno pecivo pustimo v pekaču, pekač pa pokrijemo s kosom aluminijaste folije – tako bodo bombetke ostale mehke in sočne.

7. Povsem ohlajene prerežemo navpično po sredini, vendar ne čisto do konca. Nadevamo s stepeno smetano. Če hočemo, potresemo še s sladkorjem v prahu.
Priporočamo še: Najbolj hitro testo za pico, ki ga ne gnetemo

Fotografija: Dejan Javornik
Datum Objave: 16.11.2023 ob 12:11

Več iz te teme:

Jure kuhamaritozzosladke bombetke

Naročite se na e-novice:

Špela Ankele
Špela AnkeleNovinarka in Kranjčanka. Obožujem gorenjske hribe in pisateljico Isabel Allende. Podnevi pišem, fotografiram in kuham, zvečer berem (kuharske) knjige.