Odprta Kuhinja

Kaj vse se da s črnim ribezom

Foto: samael334/Getty Images
Odpri galerijo
A+   A-
Ribez uživamo presen ali predelan v marmelade, džeme, sokove in sirupe, pa tudi likerje, najdemo ga na tortah, pitah in v drugih sladicah.


Pri nas sta najbolj razširjena rdeči in črni ribez, poznamo pa še bele in zlate sorte tega okusnega grmičastega sadja. Plodovi, združeni v grozde, rastejo na grmičkih, zato jih ni težko obirati. Ribez je nezahtevna rastlina, ki pa potrebuje dovolj vlage. Dobro uspeva tudi pri nas, pri čemer je bil črni v primerjavi z rdečim dolgo zapostavljen. Plodovi nekaterih starejših sort so bili namreč kisli in trpki, zato ni bil tako priljubljen, nove sorte pa so bolj aromatične in slajše in zato toliko bolj uporabne. Poleg tega je črni ribez izjemno zdrav, poln antioksidantov, zato je več kot primeren za poletne očiščevalne diete.

Podobno kot druge vrste ribeza tudi črnega lahko uživamo presnega, saj je privlačnega in osvežujočega okusa. Imenitno se ujame z drugim jagodičjem, tudi v sadnih solatah, smutijih ali svežih sokovih. Črne jagode uporabimo za pripravo različnih sladic, potresemo jih po biskvitu ali krhkem testu, tako da dobimo okusne torte ali pite. Jagode lahko pred peko nekoliko pokuhamo. Sveže jagode so s svojim privlačnim videzom primerne tudi za okraševanje jedi, pri čemer lahko dosežemo zelo mikaven videz, na primer v kombinaciji s stepeno smetano.
Priporočamo: Ribezov zmečkanček, hitra sladica iz vlečenega testa

Sladoled


Smetana je tudi sestavina, ki jo uporabimo pri pripravi preprostega ribezovega sladoleda. V posodi s paličnim mešalnikom zmeljemo 200 g ribezovih jagod, 100 g jogurta in 50 g smetane. Dobljeno maso pretlačimo skozi gosto krpo, dodamo dve ali tri žlice medu in premešamo. Za nekaj ur postavimo v zamrzovalnik.

Foto: from_my_point_of_view/Getty Images
Foto: from_my_point_of_view/Getty Images

Marmelada


Za zimo pripravimo ribezovo marmelado ali džem, ki ga bomo mazali na kose kruha ali palačinke. Zelo dobro se poda k nekaterim slanim jedem, izjemen okus na primer razvije z aromatičnimi siri in odlično dopolni okus pečenega mesa, predvsem svinjine, govedine in divjačine.

Recept za božansko marmelado iz črnega ribeza, v katero bomo z veseljem pomakali kruhke, najdete TUKAJ.

Foto: Krištof Koman
Foto: Krištof Koman


Ribezov sok


Z ribezovim sokom se bomo odžejali v vročih poletnih dneh, za zimo pa pripravimo sirup, ki ga redčimo z vodo. Za 10 litrov soka potrebujemo 3 kg ribeza, 8 l vode in 1 kg sladkorja. Očiščene ribezove jagode stresemo v lonec, potresemo s sladkorjem in zalijemo z litrom vode. Zavremo in na majhnem ognju kuhamo pol ure. Zmeljemo s paličnim mešalnikom in precedimo skozi gosto sito. Čisti sok zalijemo s sedmimi litri vode in ponovno zavremo. Počasi kuhamo in sproti odstranjujemo pene. Ko se neha peniti, sok natočimo v sterilizirane steklenice, jih dobro zapremo in zavijemo v odejo, da se počasi ohladijo.

Foto: samael334/Getty Images
Foto: samael334/Getty Images

Preberite tudi: Z mojstrom obdelave lesa: tega ne smete početi z lesenimi kuhalnicami

Besedilo: Alenka Kociper
Naslovna fotografija: Severga/Getty Images
Datum Objave: 30.6.2023 ob 10:06

Več iz te teme:

črni ribezribezov sokribezova marmelada

Naročite se na e-novice:

Odprta kuhinja
Odprta kuhinjaAvtor na portalu Odprta kuhinja