Na to bodite pozorni pri bučkah
Odpri galerijo
A+ A-
Sezona bučk prinaša nove kulinarične izzive, saj lahko poleg nežnih plodov uživamo tudi cvetove. Pri tem pa velja biti previden, da ne bomo z nepazljivim nabiranjem povzročili več škode kot koristi in rastline osiromašili za pridelek plodov.
Najprej zacvetijo moški, ki jih rastlina potrebuje za oploditev, kasneje pa še ženski, iz katerih se razvijejo plodovi. Za nastanek in razvoj plodov so tako potrebni oboji cvetovi, zlasti v deževnem vremenu pa se lahko zgodi, da oprašitve ne bo. Zato je še toliko bolj pomembno, da tudi moške cvetove pustimo na rastlini, vsaj dokler ne opravijo svojega dela.
Raznolika uporaba
Kadar pa je cvetov dovolj in so vremenske razmere ugodne, si jih privoščimo tudi v kuhinji. Iz njih pripravimo različne okusne jedi, tako slane kot sladke. Najpogosteje jih cvremo v testu, podobno kot bezeg in akacijo, v slani ali sladki različici. Lahko jih tudi napolnimo z različnimi nadevi, kot v našem današnjem receptu. Zanimive jedi pripravimo z dušenimi cvetovi. Kot predjed ponudimo preprosto jed, za katero uporabimo mlade bučkine plodove in cvetove.
Plodove prerežemo po dolgem in jih skupaj s cvetovi na hitro popečemo oziroma dušimo v ponvi. Zložimo jih na krožnik in ponudimo s kruhom in poljubno omako. Cvetove dodamo na pico, po vrhnji plasti nadeva. Če nočemo, da med pečenjem pice povsem ovenijo, jih dodamo nekaj minut prej, preden je pečena. Prav tako jih ponudimo z rižoto ali testeninami. Za okras uporabimo tudi presne cvetove, zlasti če jih dodajamo solatam. Ker so zelo nežni, jih dodamo povsem na koncu, ko je solata že zmešana s prelivom.
Recept: Ocvrti bučkini cvetovi z rikoto
Priporočamo še: Odlična novica za vse oboževalce sacher torte
Besedilo: Alenka Kociper
Naslovna fotografija: Visivasnc/Getty Images
Datum Objave: 19.6.2023 ob 09:06