Rustikalna paradižnikova pita s kremnim nadevom
Odpri galerijo
A+ A-
Praznujmo sončno poletje, dolge dneve in prijetne večere na prostem ter si ob sproščenem kramljanju privoščimo to okusov polno pito, ki je kot poletje na krožniku.
»To bo zagotovo tudi eden vaših novih poletnih hitov!« pravi Jasmina Pirnar Krope o rustikalni klasiki, francosko imenovani galette. Ne gre za strog recept: dopuščena je nepravilna oblika, ne nazadnje zato niti pekača ne uporabljamo. Ni pa dovoljeno, da bi nas pustil ravnodušne, in Jasmina je to dosegla z mešanjem različnih paradižnikov, kajti različne barve s seboj prinašajo tudi različne okuse, pa z detajli nadeva: kremni sirček oplemenitijo slani inčuni, prave bombice okusa, hrustljavi masleni plašček pa rožmarin in suhi paradižniki. »Ta paradižnikova pita je primerna tako za pozen zajtrk kot kosilo ali lahko večerjo in se odlično ujame s skledo zelene solate ali pa kot samostojna jed s kozarčkom lepo ohlajenega belega vina ali piva. Odlična je sveže pečena in še malce mlačna ali hladna oziroma sobne temperature,« vabi k pokušini avtorica.
Rustikalna paradižnikova pita s kremnim nadevom
Testo
- 200 g moke
- po žlička sladkorja in soli
- po 2 žlički suhih paradižnikov (na drobno nasekljanih) in svežega rožmarina (osmukanega in drobno nasekljanega)
- 140 g hladnega masla, narezanega na majhne koščke
- 50 ml hladne vode
Nadev
- 175 g kremnega sira Philadelphia
- 50 g naribanega parmezana
- 2–3 žličke nasekljanih svežih zelišč (bazilika, origano, peteršilj ...)
- 3 fileji inčunov (iz olja)
- 500 g svežega paradižnika
- žlica oljčnega olja
- 1–2 žlici sira feta
- sveža bazilika
- sol, poper
- jajce, zmešano z žlico vode (za premaz testa)
- sezamova semena (za posip)
Priprava
1. Krhko testo: v posodo presejemo moko in dodamo sol, sladkor, maslo, rožmarin in suhe paradižnike. Sestavine s prsti na hitro zmencamo, da dobimo maso, podobno pesku. Ne gnetemo ali kaj podobnega! Dodamo hladno vodo in premešamo ter zvrnemo na delovno površino. Z rokami na hitro oblikujemo kepo testa.
2. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
3. Na delovno površino položimo papir za peko in nanj kepo testa, ki jo nato razvaljamo v krog premera 30 cm (če se prijema na valjar, ga na tanko pomokamo). Testo skupaj s papirjem za peko predenemo v pekač, pokrijemo s prozorno folijo za živila in postavimo v hladilnik za vsaj pol ure, da se strdi in ga tako pozneje lažje oblikujemo.
4. Pripravimo paradižnike: oprane narežemo na približno 5 mm debele rezine, jih položimo na papirnato brisačo ter malce posolimo in pustimo stati vsaj 10 minut, da se odcedijo oziroma spustijo vodo.
5. Nato zmešamo vse sestavine v gladek mazav nadev. Po okusu solimo in popramo, vendar previdno s soljo, saj so inčuni že dovolj slani.
6. Iz hladilnika vzamemo pekač in na sredino pripravljenega testa naložimo kremast sirni nadev. Razmažemo ga tako, da 5–6 cm roba testa ostane praznega.
7. Na nadev enakomerno razporedimo še rezine paradižnika.
8. Rob nato okoli in okoli zapognemo navznoter proti nadevu ter ga s čopičem nežno premažemo z jajcem, zmešanim z žlico vode, ter malce posujemo s sezamovimi semeni.
9. Paradižnik nežno pokapamo z oljem in postavimo v ogreto pečico. Pečemo 40–45 minut oziroma dokler testo ne postane lepo zlato rjavo zapečeno.
10. Pečeno pito ohladimo do mlačnega ter potresemo z nadrobljenim sirom feta in svežo baziliko.
Namig: Priporočam domače in čim bolj mesnate paradižnike, za lepši videz jedi pa čim bolj pisane in raznolikih oblik. Obvezno jih odcedite na papirnati brisači: pozneje pri peki lepše karamelizirajo, pita pa tako ni »vodena«.
Bližnjica: Če smo res zelo na tesnem s časom, lahko uporabimo kar kupljeno sveže listnato testo, druga možnost je, da osnovne sestavine za testo na hitro zmeljemo v blenderju.
Priporočamo še: Napaka, ki jo naredimo z njoki iz trgovine
Recepti in fotografije Jasmina Pirnar Krope/Yaska
Datum Objave: 25.8.2021 ob 08:08