Odprta Kuhinja

Slivova marmelada s tem dodatkom bo prava poslastica

Slivova marmelada (Foto: Bohdan Bevz/Getty Images)
Odpri galerijo
A+   A-
Kdor še ni porabil vseh sliv, jih lahko skuha v krasno marmelado s figovim listom, za katerega vemo, da v kombinaciji s sladkorjem postane nekaj posebnega.

Recept smo našli v knjigi mladega kuharja Juliusa Robertsa, ki je mestno življenje zamenjal za podeželje in postal kmet. Več o njegovi življenjski prelomnici lahko preberete TUKAJ, mi pa se vrnimo k bistvu tega prispevka.

Julius pravi, da se figovi listi v tej marmeladi razpustijo v zdrizasto kašo, ki je prijetno kiselkasta in prekrasne žive barve. Doda cvetno, skoraj masleno in mandljevo aromo, ki se lepo poveže z okusom sliv.

Slive in figov list. Popolna kombinacija iz knjige Kmečka miza Juliusa Robertsa (Foto: Elena Heatherwick)
Slive in figov list. Popolna kombinacija iz knjige Kmečka miza Juliusa Robertsa (Foto: Elena Heatherwick)

Slivova marmelada s figovim listom

Za približno 10 kozarcev.

  • 2 kg sliv, izkoščičenih in razrezanih na četrtine
  • 2 figova lista
  • 300 ml vode
  • 700 g želirnega sladkorja
  • 2 limoni

Priprava

  1. Slive, figova lista in vodo damo v velik lonec z debelim dnom. Zavremo in kuhljamo približno 15 minut, da se lupine in meso zmehčajo, vendar še ne razpadajo.
  2. Zmanjšamo ogenj ter dodamo sladkor in limonov sok. Nežno kuhljamo in mešamo, dokler se sladkor ne raztopi, nato zvečamo ogenj in med rednim mešanjem kuhamo še 20–30 minut, da se marmelada zgosti in doseže temperaturo 102 stopinji Celzija. To preverimo tako, da v zamrzovalniku ohladimo krožniček, in ko se nam zdi, da je marmelada gotova, nanj položimo za majhno žličko marmelade in počakamo minuto. Nato s prstom potegnemo skozi marmelado, da zarišemo črto, in če obstane na obeh straneh in se ne zlije takoj skupaj, je zame dovolj gosta. Rajši imam svetlejšo marmelado večplastnega okusa od tiste, ki smo jo skuhali do onemoglosti, da se je strdila.
  3. Kozarce steriliziramo tako, da jih operemo v pomivalnem stroju pri najvišji temperaturi. Lahko pa jih tudi skupaj s pokrovčki naložimo v pekač in kozarce do vrha napolnimo z vrelo vodo iz grelnika, prav tako z njo prelijemo pokrovčke. Pustimo stati 5 minut, potem pa vodo odlijemo in pekač postavimo v pečico, segreto na 100 stopinj z ventilacijo, da se vse posuši.
  4. Marmelado vlijemo v kozarce, pomagamo si lahko s širokim lijakom, vendar jih ne napolnimo čisto do vrha. Zapremo s pokrovčki in obrnemo na glavo za 20 minut, nato jih spet obrnemo in pustimo, da se ohladijo.
  5. Označimo in shranimo v hladen in temen prostor, dokler nas ne premami skušnjava!

Priporočamo še: Skrivnosti dobrega paprikaša iz prve roke

Datum Objave: 22.9.2024 ob 07:09

Več iz te teme:

domači pripravkimarmeladaslive

Naročite se na e-novice:

Mateja Delakorda
Mateja DelakordaKuhanje, to so moji trenutki! Zvok sekljanja, cvrčanje olja, vonjave iz pečice, na mizi pa cvetlice.