Odprta Kuhinja

Tako pravilno zamrznete pridelke z vašega vrta

Odpri galerijo
A+   A-
Je vaš vrt letos obrodil več, kot lahko sproti pojeste?



Letos so bogato obrodili grmički malin, robid, ribeza in podobnega jagodičevja. Tudi sadna drevesa se šibijo pod težo sadežev in najbolje je zaužiti kar sveže, takoj, ko jih naberemo. A če imate doma več kot le en grm ali drevo, veste, da je vse naenkrat težko pojesti. Prav tako pa si ne želimo, da bi šli sadeži v nič, zato moramo najti rešitev, kako jih shraniti za kasneje.

Odlična rešitev so gotovo rana peciva, marmelade in sadni džemi. Iz sadežev tako lahko pripravimo ozimnico, ki nas bo z vitamini oskrbovala tudi takrat, ko bo zunaj precej hladneje. Na hladno pa seveda lahko shranimo tudi same sadeže in jim na ta način podaljšamo rok trajanja. Navsezadnje je zamrzovalnik kot nekakšen časovni stroj, ki nam pomaga, da lahko sveža živila uživamo kasneje. Pa veste, kako pravilno zamrzniti sadeže? Da bodo pridelki z vrta počakali nekaj časa, smo spodaj za vas spisali kratek vodič po zamrzovanju.

Pripravite prostor


Najbolj pomembno od vsega je seveda to, da imate v zamrzovalniku dovolj prostora za vse shranke. Priporočamo, da sadju in zelenjavi namenite svoj predal ali polico, ena etaža v zamrzovalniku pa mora biti popolnoma prazna za predzamrzovanje, ki ga opišemo malce kasneje.

Pripomočki


Za zamrzovanje živil potrebujemo tudi nekaj pripomočkov. Zelo prav nam bo prišel pladenj, če imate dovolj velik zamrzovalnik, lahko uporabite tudi pekač, na katerem sicer pečete piškote. Potrebujemo še papir za peko, da se živila ne primejo na pladenj. Če želimo zamrzovati zelišča, nam bodo prav prišli tudi modelčki za led, seveda pa potrebujemo tudi vrečke za zamrzovanje poljubnih velikosti.

Ko imamo pripravljen prostor v zamrzovalniku in pri roki vse sadeže, ki jih želimo zamrzniti, pa potrebujemo le še nekaj časa, da vse pripravimo. Koliko časa traja predpriprava, pa je odvisno od posamezne vrste pridelkov.

Borovnice lahko zamrznemo takoj, ko jih oberemo z grmičkov. Ker so naravno prekrite z zaščitnim filmom, jih ni treba prati, zato jih le zložimo na pekač, prekrit s papirjem za peko. Naj se med seboj ne stikajo. Nato vse skupaj porinemo v zamrzovalnik in počakamo, da borovnice zamrznejo. Nato jih s papirja za peko pretresemo v vrečke za zamrzovanje in označimo, kdaj smo jih zamrznili. V zamrzovalniku bodo počakale tudi do pol leta. Na enak način zamrznemo tudi robide in maline.

Če želimo zamrzniti pečkato sadje, pa bo malce več dela. Najprej moramo sadje oprati in osušiti, nato pa ga izkoščičimo in narežemo na manjše kosce. Še bolje je, če ga tudi olupimo, a če si želite obdržati lupino, je tudi ta opcija mogoča. Tako lahko zamrznete marelice, breskve, nektarine in podobno.

Kako pa je z zelenjavo?


Vsaka zelenjava ima svoj način zamrzovanja. Paradižnike na primer zamrznete kar cele, bučke pa je najbolje predhodno narezati, malce blanširati in nato ohladiti. Blanširanje namreč v zelenjavi uniči encime, ki spodbujajo nadaljnje zorjenje zelenjave in posledično tudi njeno kvarjenje.
Preberite še: Trije triki za lososa iz pečice, ki se ga ne boste nikoli naveličali

Fotografija: Getty Images
Datum Objave: 31.7.2020 ob 10:07

Več iz te teme:

Naročite se na e-novice: