Vse, kar morate vedeti o peki kruha v loncu
Odpri galerijo
A+ A-
Zakaj je peka v loncu najboljši način za čudovito spečen kruh?
Te dni na našem portalu množično berete prispevek o čudežnem kruhu brez gnetenja, ki se ga speče v litoželeznem loncu. Od vas pa so pri tem začela kapljati vprašanja, ali je litoželezna posoda pogoj za peko po receptu. Pogovorili smo se z našo slovensko mojstrico peke z drožmi Anito Šumer, ki nam je razložila, zakaj je pravzaprav lonec tako pomemben.
Kateri lonec
Priporoča se litoželeznega, saj fantastično akumulira toploto, a tudi v emajliranem primerku oziroma v jenski posodi bo hlebček odlično uspel, pomagate pa si lahko še z drugimi nepregornimi posodami ali čez hlebček poveznete visok pekač.
Zakaj lonec
Anita Šumer pravi, da ko kruh zapremo v vroč litoželezni lonec, dobimo učinek krušne peči. Zgodi pa se še nekaj ključnega: para, ki prihaja iz kruha, se pri tem ulovi v lonec in omogoči, da se kepa moke in vode popolno speče in razvije maksimalen volumen. Zato namreč v pečico med peko tako radi potiskamo posodico z vodo, s peko v loncu pa se temu izognemo.
Preberite tudi: 8 temeljev peke dobrega domačega kruha
Kako ga pravilno ogrejemo
Posodo moramo razbeliti, to pa naredimo tako, da pečico 45 minut pred peko prižgemo na najvišjo možno temperaturo, ponavadi je to 275 stopinj (gornje in spodnje grelo brez ventilacije). Istočasno vanjo potisnemo tudi lonec s pokrovom, svetuje Šumarjeva.
Peki papir
Da bo prestavljanje hlebčka v lonec lažje, ga najprej položite na peki papir, poprimite za vogale in tako papir kot kruh položite na dno posode.
Peka
Ko kruh preložimo v vroč lonec, ga takoj zapremo in ponovno postavimo v pečico. Temperaturo znižamo na 230 do 240 stopinj in kruh pečemo 15 minut, nato ga odkrijemo, da se bo lahko začela ustvarjati skorjica, in pečemo do konca še dobre pol ure. Načeloma velja, da se kilogram testa peče 40 do 50 minut.
Priporočamo še: Pomarančni kolač, ki je ekspresno pripravljen
Naslovna fotografija: Getty Images
Datum Objave: 2.12.2019 ob 15:12