Odprta Kuhinja

Kako organiziramo piknik (in super priročni recepti)

Odpri galerijo
A+   A-
Zaključek šolskega leta, praznovanje za rojstni dan, srečanje s prijatelji kar tako, ker je čudovit sončen dan, so razlogi, da na vrtu priredimo pogostitev za večjo ali manjšo skupino ljudi.


Najlaže gre tako, da naročimo nekaj velikih pic v bližnji piceriji in sami poskrbimo le za pijačo. Rešitev je izvrstna, ne pa prav poceni. Malo bolj je naporno, če prevzamemo piknik na svoja ramena, to je že res, a s pravo organizacijo se da. Zagotavljam.

Najprej določimo slog zabave


Razumljivo, da je praznovanje 6. rojstnega dne domače princeske z njenimi prijateljicami v znamenju balonov, trakov, bleščic in rožnato-perlastih mafinčkov, kaj takega nam ne pride na misel na zabavi za rojstni dan triletnika, ki se navdušuje nad prašilnim letalom iz risanke. Ta bo nedvomno glavna zvezda praznovanja: tako na torti iz marcipana kot na krožnikih, prtičkih in kozarčkih.

Ko imamo določen slog, gre vse laže. Odločitev, kaj bomo ponudili gostom, je bolj ali manj odvisna tudi od količine posode, kozic, krožnikov, pribora in kozarcev, ki jih premoremo. Če želimo pripraviti pogostitev z vsem razkošjem, moramo vsega tega imeti dovolj in še nekaj za povrhu, se pravi, vsaj nekaj dodatnih žlic in vilic za serviranje hrane. Drugače izberemo takšno za enkratno uporabo (joj, kako je neuporabno v vetru) ali pobrskamo po omarah za vsem uporabnim, čeprav iz različnih (staromodnih) kolekcij. Pri zabavi kar tako ni napak, če imajo otroci plastične kozarčke in pribor, najbolje v pisanih barvah, da jih ločijo med seboj, ali izberemo katerega izmed pripomočkov za razločevanje kozarcev, ki jih nabavimo v bolje založenih trgovinah s tovrstnim blagom. Pri manj slovesni pogostitvi je tudi smiselno na vidnem mestu postaviti ličen koš za smeti. Praviloma so gostje kar hvaležni za kaj takega. Prav tako so hvaležni, če na več mestih razpostavimo prtičke in papirnate brisače za enkratno uporabo, posebno če je na zabavi več otrok.

Razdelimo delo


Da bi imeli na vrtu možnost postaviti dolgo mizo za 30 ljudi, je najbrž utopija. Vsaj pri nas kaj takega ni mogoče. Zato včasih več miz s stoli ali klopmi raje razporedimo po različnih koncih vrta z enako ali vsaj podobno izbiro hrane in pijače. Največkrat pa imamo ločene mize za odrasle in otroke – zanje nizke mizice s klopmi, deklice so rade na odejici na travi, da imajo potem svoj piknik.

Velikokrat se odločimo za bifejsko ureditev. Na posebni mizi ali dveh ponudimo pijačo, pribor, krožnike, na drugi hrano z vsem servirnim priborom. Na raznih koncih vrta in pod senčnim paviljonom imajo gostje možnost sesti za mizo s stoli ali na klopi. Ta način je zelo eleganten, ampak če imamo med gosti več starejših, ki se težko premikajo, so na vozičku ali potrebujejo za vstajanje palico, je bolje, če je večji izbor hrane (tudi) pri njihovi mizi. Včasih res ne gre, zato nekoga prosimo, da poskrbi zanje in jim prinese hrano. Imate toliko miz? Hm, takrat pridejo v poštev vse vrste miz, ki jih sicer uporabljamo še za, recimo, kampiranje. Za silo se obnesejo narobe obrnjene višje gajbice. Z lepim prtom prikrijemo njihovo siceršnjo namembnost.

Pri vrtnih zabavah imajo največ dela gostitelji; od kuhinje do vrtne mize je praviloma le nekaj korakov, ki se ob koncu dneva lahko naberejo v kakšen kilometer. Nekateri imajo na vrtu letno kuhinjo, kar je res priročna rešitev, ampak mi in še kdo nismo taki srečneži. Zato iskreno svetujem nabavo močnega pladnja za prenašanje vsega potrebnega na prosto (in po zabavi nazaj v kuhinjo), s katerim prihranimo nogam vsaj kakih 100 metrov.

Gostitelji bi želeli tudi malo poklepetati, ne le kuhati, peči in tekati s hrano ali pijačo na vrt, navsezadnje gre za popestritev običajnih dni, ki naj ostanejo vsem v lepem spominu. Najbolje, če nekdo, ki mu zaupamo, prevzame skrb vsaj za pijačo. In, jasno, večino hrane pripravimo vnaprej.

Odlično se obnesejo solate, med njimi je nekaj že ponarodelih: testeninska, riževa, šopska, s stročjim fižolom, porova, francoska. Zeleni se izognimo, saj se prehitro postara, uvene, podobno je paradiž­nikovo bolje pripraviti tik pred zdajci. Pri solatah, ki jih pripravimo dan prej, naslednji dan okus preverimo in navadno dodamo še malo kisa in soli. V nadaljevanju vam ponujam dva preverjena recepta za solati, ki pri nas visoko kotirata na lestvici najbolj slastnih vrt­nih solat, celo po otroških merilih.
Namig: Kako naredimo perfektne bučke z žara

Okusne so zelenjavne pite (quiche) iz krhkega ali listnatega testa. Tista z brokolijem ali porom in slanino je že ena izmed njih, odlična je špinačna ali blitvina, pa klasična sirova lotarinška in ta z lososom ter grahom malo naprej. Vse pite lahko pripravimo prej, jih na pravi dan in pravo uro le malenkost pogrejemo v pečici ali ponudimo hladne. Druga mož­nost je, da prej pripravimo testo in vse sestavine, malo pred prihodom gostov pa vse skupaj sestavimo v pito in spečemo v pečici. Na podoben način se lahko poigramo z zelenjavno-mesnimi mafini, le da jih je najbolje peči sproti. Še en starodaven recept z železnega repertoarja naše družine vam ponujam. To so mesne sulice (malce nižje). Najboljše so tople, a brez težav jih ponudimo hladne, pečene večer prej.
Popolno za piknik: Domači »čevapčiči« z ekstra gorčico

Lososova pita z grahom


ni podpisa
ni podpisa


Priprava testa 5 minut, počitek 30 minut, priprava 10 minut, čas peke 10 in 25 minut.

Testo

  • 300 g moke

  • 125–150 g masla

  • ščep soli

  • 2 jajci

  • 1–2 žlici vode po potrebi


Nadev

  • 125 g oluščenega graha

  • 300 g fileja lososa (ali koščkov)

  • 4 jajca

  • 2 dl smetane

  • sol, poper, svež koper


Priprava

1. Najprej sestavimo krhko testo, ga oblikujemo v hlebček, zavijemo v folijo in spravimo na hladno za pol ure.

2. Medtem v manjši količini slane vode do mehkega skuhamo grah, ga vzamemo iz vode in ohladimo. V isti vodi na kratko poširamo koščke lososa in jih prav tako ohladimo.

3. Pečico vklopimo na 200 stopinj.

4. Ohlajeno testo razvaljamo in z njim obložimo model za pite (quiche). Večkrat prebodemo z vilicami in postavimo za 10 minut v pečico, da se slepo speče.

5. Medtem v posodi za nadev stepemo jajca, smetano, dodamo koščke lososa, grah, solimo, začinimo s koprom.

6. Model vzamemo iz pečice in na slepo pečeno testo naložimo in nalijemo nadev. Vrnemo v pečico za 20–25 minut.

Na delovni dan?


Prijateljska zabava je lahko v slogu, da »vsak nekaj prinese«. Takšnih imamo pri nas polno poleti, ko se z nekaj družinami, ki se v tistih dneh tako kot mi soparijo v Ljubljani, dogovorimo največ večer prej. Ponavadi gre najlaže, če si pripravo hrane vsaj delno razdelimo. Lani smo denimo zares uživali ob napol prerezanem pečenem krompirju iz pečice, ki sem ga sproti pekla, prijateljice so prispevale namaze, zraven pa smo hrustali poletno papriko in češnjevce z vrta. Včasih se odločimo za tematsko zabavo: peka domačih toastov gre tudi na vrtu, če elektriko iz kuhinje privlečemo na podaljšku. Ima še kdo opekač, da bo šlo hitreje? Čudovita je mehiška zabava s tortiljami. Palačinke na vrtu? Nekaj plinskih gorilnikov, ki jih imamo sicer na kampiranju, ena ponev, dve, tri, nekaj litrov testa in zabava je na vrhuncu.

Bo zabava popoldne na delovni dan? Naj bo praznovanje hkrati kosilo, ne le malenkostna pogostitev z obloženimi kruhki? Se bo zavleklo v večer in naj bo hkrati večerja, vsaj za otroke? Ne boste verjeli, ampak mineštrica je za take primere čudežna. Skuhana v velikem loncu in iz sezonskih sestavin, ki jih je tisti hip v izobilju. Le fižolu se izognem. Gostje imajo radi, če jo skuham z dodatkom kock pancete ali slanine, odlična je z dodano rdečo lečo ali kuhano pšenico. Zraven ponudim posušene kocke kruha, ki se v juhici tako slastno namočijo, in kup(ček) naribanega parmezana. Aha, da ne pozabim: ni dlakocepljenje, da se prej pozanimamo o morebitnih alergijah in posebnih prehranskih navadah gostov, s katerimi še nismo povsem na ti. Nekoč sem se kot gostiteljica hudo opekla in ne bi več ponovila napake.
Tudi to je krasna jed za piknik: Dalmatinski soparnik iz pečice (VIDEO)

Slaniki (po domače mesne sulice)


ni podpisa
ni podpisa


Za 32 kosov; priprava 30–45 minut, čas peke 20 minut.

Testo

  • 400–450 g moke, dober ščep soli

  • 150 g masla, 2 jajci, malo kvasa (največ četrt kocke)

  • voda po občutku


Nadev

  • 250 g šunkarice (ali šunke, kuhanega pršuta)

  • 2 trdo kuhani jajci, žlica masla, poper in začimbe po okusu

  • jajce za premaz, posip (sezam, kumina, konopljina semena, nariban sir, mak ipd.)


Priprava

1. Iz naštetih sestavin zgnetemo testo. Dolijemo toliko vode, da je testo voljno, in pustimo vzhajati le toliko časa, da pripravimo nadev. Testo ni klasično kvašeno, zaradi velike količine masla je bolj podobno krhkemu.

2. Za nadev drobno narežemo ali zmeljemo šunkarico in jajca. Dodamo maslo, začinimo in vse skupaj dobro premešamo.

3. Testo razdelimo na 4 dele. Vsak del tanko razvaljamo v krog, tega pa narežemo na 8 kosov, naprej križno na 4 dele, nato še vsakega na pol. Dobimo 8 oz. 32 »trikotnih« kosov.

4. Na obod vsakega naložimo za žlico nadeva (najlaže, če ga stisnemo in oblikujemo v svaljek), zavijemo proti sredini, ter slanike postavimo na pekač s papirjem za peko. Enako naredimo še drugimi tremi deli testa in preostalim nadevom.

5. Vsak slanik premažemo s stepenim jajcem, potresemo z izbranim dodatkom in postavimo v ogreto pečico.

6. Pečemo pri 180–200 stopinjah 15–20 minut.
Različica: Recept dopušča veliko svobode, saj lahko v nadev dodamo oljke, kapre, namesto šunke vzamemo tunino in podobno, lahko se poigramo z začimbami.

Brez tega pa ne gre: Kako naredimo domače lepinje

Cvetačna solata z jajci in mlado čebulo


ni podpisa
ni podpisa


V hladilniku se obdrži tudi tri dni; priprava 15 minut.

  • večja cvetača

  • 2 stebli mlade čebule

  • 2 žlici gorčice

  • olje, sol, poper, kis

  • 4 trdo kuhana jajca


Priprava

1. Cvetačo očistimo, razdelimo na manjša socvetja in v slanem kropu blanširamo toliko časa, da se zmehča, a še ostane čvrsta – približno 5 minut.

2. Odcedimo in pustimo, da se povsem ohladi. Stresemo v solatno skledo.

3. Mlado čebulo narežemo na kolesca in dodamo k ohlajeni cvetači.

4. Posebej v posodici zmešamo na koščke narezana trdo kuhana jajca, gorčico, kis in olje. Po potrebi prilijemo malo vode. S tem prelijemo cvetačo, premešamo in pustimo počivati na hladnem pol ure, da se okusi okrepijo.
Različica: Odlično se ujame z vloženimi kaprami ali s slanimi arašidi, vendar te dodamo v solato nazadnje – tik pred postrežbo.

Priporočamo tudi: Poletna testeninska solata: osvežilna miss poletja

O sladicah


Sladoled je poleti prva in najbolj preprosta izbira. Iz banjice ga ponudimo v skodelicah ali kornetih, pri čemer res svetujem nakup žlice za sladoled iz trgovine za profesionalce, in ne še ene za par evrov, ki zdrži največ eno sezono. Otroci so mnenja, da je z malo sladkih barvnih drobtinic, z vafljem ali čokoladnim oblivom vsaka kepica sladoleda boljša, zato ne vidim razloga, da jim na praznični dan ne bi ustregli. Drugače so v trgovinah na voljo lučke vseh sort, le ne prav poceni, pa navadno se otroci skregajo med seboj, katero bodo dobili, če niso vse enakega okusa in oblike.

Namesto sladoleda ali ob njem pa tokrat ponujam klasično izvedbo skutnega kolača s sadjem. Recept za kolač, ki se prenaša iz roda v rod, je s češnjami, čeprav ga lahko spečemo iz katerega koli sezonskega sadja. S kiselkastim (npr. viš­njami) je izredno osvežilen. Najboljši je dobro ohlajen in brez težav ga spečemo že večer prej, shranimo v hladilniku in narezanega na kose ponudimo na zabavi. Če ga spečemo v nizkem pekaču in narežemo na majhne kocke za grižljaj, ga lahko ponudimo v papirnatih košaricah za male mafine ali minjone. Tako lahko ponudimo vsakršno pecivo, ki nam je všeč. In, oh, kako je šik, če pecivo postrežemo na pladnjih na stojalu v več nadstropjih.

Češnjev kolač


ni podpisa
ni podpisa


Znameniti sadni kolač, kadar imamo veliko sadja; priprava 15 minut, čas peke 40 minut

Testo

  • skodelica moke, skodelica pšeničnega zdroba

  • skodelica sladkorja, 2–3 žličke pecilnega praška

  • vrečka vaniljevega sladkorja


Skutni nadev

  • 500 g pasirane skute, lonček kisle smetane (180 g)

  • jajce, 2 žlici sladkorja, lupina 1 eko limone


Češnjev nadev

  • 1 kg izkoščičenih češenj, sok 1 limone

  • žlica masla, 2 žlici drobtin, 4 žlice sladkorja, cimet

  • jajčni preliv

  • 2 jajci, skodelica mleka, skodelica sladke smetane


Priprava

1. Pečico vklopimo na 180 stopinj, pravokoten model za narastke (pecivo) namastimo.

2. V prvi posodi pomešamo vse sestavine za testo. V drugi zmešamo skutni nadev. V kozici na maslu previdno prepražimo drobtine, jih malce ohladimo in z njimi zabelimo češnje v tretji posodi. Dodamo še cimet, limonov sok in malo sladkorja.

3. V pekač najprej natresemo tretjino mešanice za testo, potresemo s polovico češnjevega nadeva in polovico skutnega nadeva. Vse potresemo z novo tretjino testa in ponovimo s češnjami ter skuto.

4. Na vrhu potresemo preostanek mešanice testa in prelijemo z jajčnim prelivom.

5. Z vilicami na več mestih prebodemo do dna in postavimo v pečico za 40 minut.

6. Sladico dobro ohladimo in narežemo na kocke.
Opomba: Mera za skodelico je 2,25 dl oziroma jogurtov lonček.

Pa še en sladek namig: pita panakota (brez peke)

Naslovna fotografija: DisobeyArt/Getty Images; ostale fotografije: Krištof Koman

Deloindom.si: Triki, s katerimi boste odstranili neprijeten vonj iz plastičnih posodic
Datum Objave: 27.5.2022 ob 08:05

Več iz te teme:

piknikslana pitazabavaslanikicvetačna solatačešnjev kolačlososova pita

Naročite se na e-novice:

Mojca Koman
Mojca KomanVsakdanje kuhanje je zame strokovni izziv, ker hrana je pač vir hranil, s katerim gradimo zdravje. Ta skupek vitaminov, mineralov, beljakovin ... pa gre seveda laže dol, če je zapakiran v okusno, dišečo in lepo jed, ki je hitro pripravljena. Vsekakor mi je vedno v veselje pripraviti takšen obrok, da sem z njim zadovoljna kot nutricionistka in kot mama. In jasno, da ga nič ne ostane.